Historie hokeje v Turnově (díl 14.) část 1.
Ve čtrnáctém díle přínášíme pohled na hokejovou sezónu 1948/49. Tento díl je rozdělen na dvě části. Druhá část je věnována převážně dorosteneckému mistrovství.
1948/49 Mistrovství severočeské župy – 3. ligová úroveň:
Před touto sezónou došlo, na základě únorových událostí, ke sjednocení tělovýchovy v celé
republice. Akční výbor Sokola byl podle úřední směrnice pověřen provedením organizačního
a hospodářského splynutí všech místních tělocvičných a sportovních spolku a organizací, na
které se vztahovalo sjednocení tělesné výchovy. Stadion Turnov tak po roce samostatného
fungování přešel pod Sokol Turnov. Akční výbor Stadionu Turnov měl složení: B. Pěnička,
V. Škaloud (předseda celého klubu Stadionu Turnov), J. Pěnička, K. Roštenský, J. Kosnar
(předseda hokejového odboru Stadionu Turnov), A. Košek a J. Jelínek. Hokejové hřiště bylo vybudováno opět na tenisových dvorcích bývalého klubu LTK Turnov. Dne 6.2.1949 se
v Turnově konal Jarošův memoriál a 13. 2. 1949 se měl konat memoriál Ludvíka Koška.
Z dobového tisku není zřejmé jestli se Koškův memoriál skutečně konal, i když byl v tisku
předem avizován, nebo jestli byl zrušen zásahem nepřízní počasí.
V tomto roce došlo ke snížení počtu týmů ve státní hokejové lize na osm účastníků. Divize
zůstala prakticky nezměněna a v Čechách měla osm skupin. Zástupci severočeské župy
v divizi byl Sokol Mladá Boleslav, Sokol Sparta Kopidlno a Sokol Dolní Bousov.
Nejvyšší třída župy byla I. třída, která se dělila na oddělení „A“ a oddělení „B“. V první třídě
župy bylo 12 týmů. V první třídě se hrálo jednokolově. Vítězové obou skupin I. třídy se
utkaly ve finálovém utkání o mistra župy, s tím, že volbu hřiště měl vítěz oddělení „B“. Mistr
severočeské župy pak postoupil přímo do divize. Sokol Stadion Turnov (v tisku uváděno
zhruba od začátku roku 1949 Sokol Turnov) byl zařazen v I. třídě do oddělení „A“. II. třída
měla 23 týmů rozdělených do čtyř okrsků: A/a, A/b, B/c a B/d. Ve II. třídě se hrálo také
jednokolovým systémem. V župě byla také zřízena III. třída, kde bylo 9 klubů rozděleno do
dvou oddělení. Tento ročník byl poslední, který organizovala severočeská župa ledního
hokeje se sídlem v Jičíně. Na základě únorových událostí nastala po sezóně reorganizace a
župa byla rozdělena mezi nově vzniklé kraje, protože rozlohou územím neodpovídala novým
krajům. Župa byla rozdělena do královehradeckého, pražského a libereckého kraje, agenda
župy byla po sezóně předána krajskému výboru sokola v Liberci a fyzicky byla zlikvidována.
Zajímavostí tohoto ročníku bylo, že i přes dobré klimatické podmínky, nebylo několik zápasů
v nižších třídách sehráno.
Místopředsedou severočeské župy byl Jelínek z Turnova, zástupcem předsedy hrací komise
Ing. Morávek z Jičína, předsedou trestní komise byl Dědeček z Turnova, účetním Řepka
z Jičína, tiskovým referentem byl Sudek z Jičína a předsedou odbočky rozhodčích byl
Jakubský. Před touto sezonou byla vydána nová hokejová pravidla. Podle těchto pravidel stanovila župa pro I. třídu minimální rozměr hřiště na 25x60 metrů.
Týmy I. třídy skupiny „A“: Sokol Stadion Turnov, Sokol Rapid Liberec, Sokol Slavia
Liberec, Sokol SNB Liberec, Sokol Železný Brod a Sokol Česká Lípa.
Tabulka I. třídy skupiny „A“
1. | Sokol Železný Brod | 5 | 4 | 1 | 0 | 30 | : | 13 | 9 |
2. | Sokol Slavia Liberec | 5 | 2 | 1 | 2 | 25 | : | 28 | 5 |
3. | Sokol SNB Liberec | 5 | 2 | 1 | 2 | 17 | : | 20 | 5 |
4. | Sokol Česká Lípa | 5 | 1 | 2 | 2 | 21 | : | 21 | 4 |
5. | Sokol Rapid Liberec | 5 | 2 | 0 | 3 | 18 | : | 22 | 4 |
6. | Sokol Stadion Turnov | 5 | 1 | 1 | 3 | 13 | : | 20 | 3 |
Zápasy I. třídy skupiny „A“
- Sokol SNB Liberec – Sokol Česká Lípa 3:2 (0:1, 2:0, 1:1) Brůcha, Balcar, Dlouhý J. – Říha, Kožnar, rozhodčí: Tomáš, diváků: 300 (hráno 25.12.1948 od 14:00)
- Sokol Železný Brod – Sokol Stadion Turnov 6:3 (1:1, 4:1, 1:1) Mrklas Vl. 2, Lubas 2, Mrklas J., vlastní – Košek, Dufek, Petriv, rozhodčí: Pecháček, Zoufalý, diváků: 600, konečný výsledek odpovídá poměru sil (hráno 25.12.1948 od 14:00)
- Sokol Slavia Liberec – Sokol Rapid Liberec 2:3 (0:0, 2:1, 0:2) Novák 2 – Runkas 2, Sokolíček, rozhodčí: Sluka, Lenc, diváků: 900 (hráno 25.12.1948 od 17:00)
- Sokol Rapid Liberec - Sokol Česká Lípa 5:8 (1:3, 3:4, 1:1) Doležal 2, Runkas, Sokolíček - Kožnar 4, Adamec, Říha, Černý, Vosmanský, rozhodčí: Pecháček, Oplt, diváků: 400 (hráno 26.12.1948 od 10:30)
- Sokol Stadion Turnov – Sokol Slavia Liberec 2:6 (0:1, 0:1, 2:4) ??, ?? – Helikar 2, Mníšek 2, Novák, Číla, rozhodčí: Šmelhaus, diváků: 1000, hosté se projevili jako lepší celek (hráno 26.12.1948)
- Sokol SNB Liberec – Sokol Železný Brod 3:7 (0:3, 2:2, 1:2) Brůcha 3 – Štroul 3, Vajdák, Miler, Mrklas Vl., Mrklas J., rozhodčí: Lederer, Cinkl, diváků: 600 (hráno 26. 12. 1948 od 14:00)
- Sokol Železný Brod – Sokol Česká Lípa 2:2 (1:2, 1:0, 0:0) Štrouf, Lubas – Adamec, vlastní, rozhodčí: Jiráček, Sluka (hráno 1. 1. 1949)
- Sokol SNB Liberec - Sokol Slavia Liberec 5:5 (1:2, 2:1, 2:2) Brůcha 3, Dlouhý J., Brůcha – Novák 2, Havránek 2, Jiráček, rozhodčí: Kapucián, Lederer (hráno 1. 1. 1949 od 17:00)
- Sokol Rapid Liberec – Sokol Stadion Turnov 3:5 (0:1, 1:1, 2:3) Čermák, Sokolíček, Schelb – Matoušek 3, Bína Petriv, rozhodčí: Jakubský, Novotný, diváků: 600, mladé mužstvo Sokola Turnov bylo lepší nejen bruslařsky, ale také technicky (hráno 1. 1. 1949 od 14:00)
- Sokol Česká Lípa – Sokol Stadion Turnov 2:2 (0:0, 2:1, 0:1) Kožnar, Čihák – Sedláček 2, rozhodčí: Lenc, Cinkl, mužstvo domácích podalo tentokrát slabší výkon, hosté dokázali obětavostí a nadšením získat jeden cenný bod (hráno 2. 1. 1949)
- Sokol Železný Brod – Sokol Slavia Liberec 11:3 (4:1, 4:1, 3:1) Lubas 3, Mrklas J. 2, Vajdák 2, Mrklas Vl. 2, Štrouf, Miler – Karásek, Havránek, Tatar, rozhodčí: Cejp M., diváků: 600 (hráno 2.1.1949)
- Sokol Železný Brod - Sokol Rapid Liberec 4:2 (1:1, 2:0, 1:1) Vajdák 2, Rezler, Lubas – Runkas, Scheib, rozhodčí: Veselý, Jiráček, diváků: 500 (hráno 9.1.1949)
- Sokol Turnov – Sokol SNB Liberec 1:3 (0:1, 0:1, 1:1) Matoušek – Brůcha 2, Kozelka, rozhodčí: Kapucián, Kosnar, diváků: 700 toto utkání nepřineslo nijak líbivý sport, neboť obě mužstva bojovala bez tvrdě, bez příkras a jen v touze po konečném vítězství (hráno 14.1.1949 od 20:00)
- Sokol SNB Liberec – Sokol Rapid Liberec 3:5 (1:1, 1:3, 1:1) Brůcha 2, Kopecký – Runkas 2, Tišnovský, Schelb, Sokolíček, rozhodčí: Šmelhaus, diváků: 800 (hráno 16.1.1949 od 10:30)
- Sokol Slavia Liberec – Sokol Česká Lípa 9:7 (6:1, 1:5, 2:1) Havránek 4, Helikar 3, Novák, Karásek – Černý 3, Klapka, Říha, Kožnar, Vosmanský, rozhodčí: Šedivý, diváků: 1200 (hráno 16.1.1949 od 14:00)
Sokol Železný Brod vyhrál mistrovství I. třídy skupiny „A“ a postoupil do finále o mistra
severočeské župy.
Týmy I. třídy skupiny „B“: Sokol Jičín, Sokol Břístev, Sokol Vinec, Sokol Bakov nad
Jizerou, Sokol Vitiněves a Sokol Voděrady.
Tabulka I. třídy skupiny „B“
1. | Sokol Jičín | 5 | 3 | 2 | 0 | 40 | : | 15 | 8 |
2. | Sokol Bakov nad Jizerou | 5 | 2 | 2 | 1 | 15 | : | 16 | 6 |
3. | Sokol Voděrady | 5 | 1 | 3 | 1 | 16 | : | 9 | 5 |
4. | Sokol Vitiněves | 5 | 2 | 1 | 2 | 15 | : | 27 | 5 |
5. | Sokol Vinec | 5 | 1 | 2 | 2 | 28 | : | 23 | 4 |
6. | Sokol Břístev | 5 | 1 | 0 | 4 | 10 | : | 35 | 2 |
Zápasy I. třídy skupiny „B“
- Sokol Voděrady – Sokol Vinec 3:3 (1:1, 2:0, 0:2) Veselý L. 2, Veselý J. – Reichlt 2, Sládeček, rozhodčí: Cejp Vl., diváků: 150 (hráno 25.12.1948)
- Sokol Břístev – Sokol Vitíněves 0:5 (0:1, 0:3, 0:1) Fejfar 3, Babák 2, rozhodčí: Kapucián, Novotný, diváků: 200 (hráno 25.12.1948)
- Sokol Bakov nad Jizerou – Sokol Jičín 5:5 (2:2, 2:0, 1:3) Trégl 2, Peterka, Hobáč, Bartoš – Adam 2, Bosák, Seidl, Pacák, rozhodčí: Lederer, Maška (hráno 25.12.1948)
- Sokol Jičín – Sokol Vinec 9:4 (1:3, 3:0, 5:1) Adam R. 2, Filip 2, Pacák 2, Seidl, Dušek, Kovář – Sládeček 2, Podzimek, Reichlt, rozhodčí: Cejp M., Tomáš (hráno 26.12.1948)
- Sokol Bakov nad Jizerou – Sokol Vitiněves 1:3 (0:2, 0:0, 1:1) Šimon – Babák 2, Reiman, rozhodčí: Kapucián, Kožich, diváků: 300 (hráno 26.12.1948)
- Sokol Voděrady – Sokol Břístev 2:3 (1:0, 1:2, 0:1) rozhodčí: Zoufalý, Vaněk (hráno 26.12.1948)
- Sokol Břístev – Sokol Vinec 2:13 (0:3, 2:7, 0:3) Vacek, Bělka - Sládeček 5, Reichlt 3, Podzimek J. 3, Oředník, Soukal, rozhodčí: Zoufalý, diváků: 300 (hráno 1.1.1949)
- Sokol Bakov nad Jizerou – Sokol Voděrady 2:2 (1:0, 1:1, 0:1) Šimon, Peterka – Veselý V., Kubelka, rozhodčí: Cejp, diváků: 500 (hráno 1.1.1949)
- Sokol Jičín – Sokol Vitiněves 13:2 (2:0, 3:1, 8:1) Filip 3, Seidl 3, Adam R. 2, Kolář, Čihák, Pacák, Filsak, Dušek – Babaák, Fejfar, rozhodčí: Tomáš, Šembera, diváků: 1000 (hráno 1.1.1949)
- Sokol Vinec – Sokol Vitiněves 5:5 (0:0, 2:3, 3:2) Sládeček 3, Reichlt, Podzimek – Babák 3, Fejfar 2, rozhodčí: Šmelhaus, diváků: 300 (hráno 2.1.1949)
- Sokol Voděrady – Sokol Jičín 1:1 (0:0, 1:1, 0:0) Šule M. – Filip, rozhodčí: Pecháček, Sluka, diváků: 150 (hráno 2.1.1949)
- Sokol Břístev – Sokol Bakov nad Jizerou 2:3 (0:1, 1:1, 1:1) Vacek 2 – Trógl 2, Kameník, rozhodčí: Myslivec, diváků: 150 (hráno 2.1.1949)
- Sokol Bakov nad Jizerou – Sokol Vinec 4:3 (2:1, 1:1, 1:1) Trégl, Odnoha, Nohíč, Kameník – Sládeček 2, Reichlt, rozhodčí: Lenc, Barcal, diváků: 250 (hráno 9.1.1949)
- Sokol Jičín – Sokol Břístev 12:3 (7:1, 4:1, 1:1) Dušek 4, Pacák 4, Adam J. 2, Seidl, Adam R. - ??, ??, rozhodčí: Kapucián, diváků:900 (hráno 9.1.1949)
- Sokol Voděrady - Sokol Vitiněves 8:0 (1:0, 4:0, 3:0) Veselý J. 2, Šulc M., Šulc V., Kořínek, Kubelka, Veselý V., Pajer, rozhodčí: Šulc, diváků: 200 (hráno 16.1.1949)
Sokol Jičín vyhrál mistrovství I. třídy skupiny „B“ a postoupil do finále o mistra severočeské
župy.
Zápas finále I. třídy
- Sokol Jičín – Sokol Železný Brod 6:2 (1:1, 3:0, 2:1) Dušek 2, Seidl, Filip, Kovář, Adam R. – Štrouf 2, rozhodčí: Pecháček, Veselý, diváků: 900 (hráno 16.1.1949 od 10:30)
Finále mistrovství severočeské župy vyhrál Jičín a stal se tak posledním mistrem severočeské
župy a postoupil do divize. Nakonec do divize postoupil i Železný Brod jako mistr nově
vzniklého Libereckého kraje. Utkání o mistra bylo po protestech nejdříve anulováno, ale
nakonec byl na závěrečné schůzi župy prohlášen za mistra župy Sokol Jičín a platil tak
výsledek dosažený na hřišti.
Přátelské zápasy
- Sokol SEBA Tanvald – Sokol Stadion Turnov 2:12 (0:4, 2:3, 0:5) rozhodčí: Šedivý, hosté podali dobrou hru a zaslouženě zvítězili (hráno 23.12.1948)
- Sokol Stadion Turnov – Sokol Pěnčín 8:1 (2:0, 3:0, 3:1) Kobera 2, Petriv 2, Dufek 2, Bíma, Sedláček – Kučera, rozhodčí: Dědeček, Jelínek, diváků: 200, vítězové převyšovali hosty bruslařka a technicky a udávali po celý zápas tempo hry (hráno 28.12.1948)
- Sokol Stadion Turnov – Sokol Bakov nad Jizerou 6:4 (4:0, 0:1, 2:3) Matoušek 2, Kobera, Bíma, Dufek, Petriv – Bílek 3, Bartoš, rozhodčí: Dědeček, Jelínek, diváků: 600, o vítězství domácího mužstva rozhodl jeho skvělý nástup (hráno 29.12.1948)
- Sokol Stadion Turnov – Sokol Dolnobousovský 5:5 (2:1, 1:1, 2:3) Mareš 2, Roštejnský, Sedláček, Matoušek – Holý M. 2, Šichta 2, Charvát, rozhodčí: Dědeček, Jelínek, diváků: 400, v první třetině měli domácí převahu, ve druhé třetině se hra vyrovnala a v poslední třetině byli hosté ve velkém náporu (hráno 30.12.1948)
- Sokol Kopidlno – Sokol Stadion Turnov 15:5, omluvou vysoké porážky turnovského týmu je okolnost, že nehráli v úplném složení (hráno 5.1.1949)
- Sokol Jablonec nad Nisou – Sokol Turnov 9:8 (5:5, 1:2, 3:1) Hrinkiv 2, Mečíř 2, Macek 2, Ota, Tůma, Kapoun – Matoušek 4, Bíma 2, Petriv, Dufek, rozhodčí: Adam, Jelínek, diváků: 400, mužstvo místní sokolské jednoty porazilo Turnov po rušné a vyrovnané hře (hráno 12.1.1949)
- Sokol Vinec – Sokol Turnov 8:3 (2:3, 3:0, 3:0) Sedláček 4, Soukal, Podzimek ?., Podzimek ?., ?? – Matoušek 2, Košek, rozhodčí: Šembera, domácí po dobré hře zaslouženě porazili hosty z Turnova (hráno 15.1. nebo 16.1.1949)
- Sokol Železný Brod – Sokol Turnov 14:2 (5:0, 2:0, 7:2) Berka 4, Kalousek 3, Rezler 2, Lubas 2, Vajdák 2, Vele – Hejduk, Šubrt, rozhodčí: Jelínek, Šefr, diváků: 300, obě mužstva hrála s náhradníky-dorostenci (hráno 23.1.1949)
- Sokol Turnov - Sokol Železný Brod 12:3 (3:1, 2:2, 7:0) Richtr 5, Bíma 2, Dufek 2, Matoušek, Švorc, Petriv – Vajdák 2, Lubas, rozhodčí: Jelínek, Šefr, diváků: 200, obě mužstva hrála s náhradníky-dorostenci tentokráte se uplatnili dorostenci domácích (hráno 25.1.1949)
- Sokol Turnov – VSJ Liberec 10:5 (1:1, 5:2, 4:2) Richter 3, Sedláček 2, Bína 2, Petriv, Svoboda, Matoušek – Hušek 2, Šichta 2, Suchý, rozhodčí: Dědeček, Rosůlek, diváků: 400, u domácích byla na výši jeho dorostenecká řada (hráno 27.1.1949)
- Sokol Turnov – VSJ Jičín 3:6 (1:5, 1:0, 1:1) Bíma, Richter, Švorc – Vestfál 5, Vacátko, rozhodčí: Dědeček, Kožnar, diváků: 300, o výsledku bylo rozhodnuto vlastně v první třetině, kdy hosté mohutným náporem získali čtyřbrankový náskok (hráno 28.1.1949)
- Sokol Turnov – Sokol Děčín 17:6 (6:1, 6:4, 5:1) Bíma 4, Dufek 3, Sedláček 2, Nový 2, Svoboda 2, Richter, Pšenička, Petriv, Hafner – Flégl 4, Pour 2, rozhodčí: Jelínek, Kobera, diváků: 200, zápas byl lehkou záležitostí domácího mužstva (hráno 30.1.1949)
- Sokol SNB Liberec – Sokol Turnov 9:5 (3:3, 4:0, 2:2) Brůcha 3, Říha 2, Kameník, Kroutil, Balcar, Šichta – Sedláček, Nový, Bíma, Dufek, Matoušek, rozhodčí: Lederer , úroveň zápasu byla nevalná, hosté více řečnili než hráli (hráno 4.2.1949 od 20:00)
- Sokol Turnov – Sokol Dobrovice 21:1 (6:1, 3:0, 12:0) Bíma 4, Sedláček 4, Dufek 2, Nový 2, Matoušek 2, Košek 2, Švorc 2, Richter, Petriv, ?? – Kožvanec, rozhodčí: Jelínek, diváků: 150, domácí podali ve všech řadách bezvadný výkon (není zřejmé, kdy se utkání hrálo, hráno před 5.2.1949)
- Sokol Turnov – Sokol Lomnice nad Popelkou 12:7 (5:2, 2:3, 5:2) Matoušek 4, Sedláček 4, Dufek 2, Bíma, Richter – Macek 4, Brož 2, Felix, rozhodčí: Jelínek, Dědeček, diváků: 200, domácí lepší technickou a bruslařským uměním rozhodli utkání ve svůj prospěch (hráno 8.2.1949 od 20:00)
Týmy II. třídy oddělení „A/a“: Sokol SEBA Tanvald, Sokol Doubí, Sokol Jablonec nad
Nisou, Sokol Jablonné v Podještědí, VSJ Liberec a Sokol Železničáři Liberec.
Tabulka II. třídy oddělení „A/a“
1. | VSJ Liberec | 5 | 4 | 1 | 0 | 60 | : | 16 | 9 |
2. | Sokol Jablonec nad Nisou | 5 | 4 | 0 | 1 | 43 | : | 21 | 8 |
3. | Sokol Železničáři Liberec | 5 | 2 | 2 | 1 | 29 | : | 23 | 6 |
4. | Sokol SEBA Tanvald | 5 | 1 | 2 | 2 | 18 | : | 28 | 4 |
5. | Sokol Jablonné v Podještědí | 5 | 1 | 1 | 3 | 16 | : | 42 | 3 |
6. | Sokol Doubí | 5 | 0 | 0 | 5 | 12 | : | 48 | 0 |
Zápasy II. třídy oddělení „A/a“
- Sokol SEBA Tanvald – Sokol Železničáři Liberec 3:3 (0:1, 1:1, 2:1) Karbusický 2, Janovský – Pražák 2, Cindr, rozhodčí: Saxa, diváků: 150 (hráno 25.12.1948 od 14:00)
- Sokol Jablonec nad Nisou – Sokol Jablonné v Podještědí 10:2 (2:0, 3:1, 5:1) Štalf 3, Šesták 2, Ota 2, Hrinkiv, Sobotka, Pluhař - ??, ??, rozhodčí: Cinkl (hráno 25.12.1948)
- Sokol Železničáři Liberec - Sokol Jablonné v Podještědí 4:1 (2:0, 1:0, 1:1) Holý 3, Šabata – Holý, rozhodčí: Král (hráno 26.12.1948 od 14:00)
- Sokol SEBA Tanvald - Sokol Doubí 8:0 (3:0, 2:0, 3:0) Karbusický 4, Skála 2, Jindra, Janovský, rozhodčí: Baťka, diváci: 250 (hráno 26.12.1948 od 16:00)
- Sokol Doubí - Sokol Železničáři Liberec 4:10 (3:1, 0:6, 1:3) Hlaváček 2, Rous, vlastní - Holý 3, Pražák 2, Šabata 2, Dubina, Machačný, Zourek, rozhodčí: Tahal (hráno 1.1.1949 od 14:00)
- Sokol Jablonec nad Nisou - Sokol SEBA Tanvald 11:2 (4:0, 4:0, 3:2) Kožich 4, Jůn 2, Peprle 2, Hrinkiv, Pluhař, Ota – Karbusický, Zellner, rozhodčí: Martin, diváků: 500 (hráno 1.1.1949)
- Sokol Doubí - Sokol Jablonec nad Nisou 2:7 (0:2, 2:3, 0:2) Kukla 2 – Hrinkiv 3, Ota, Kožich, Sobotka, Jun, rozhodčí: Jiráček, diváků: 100 (hráno 2.1.1949 od 14:00) · Sokol SEBA Tanvald - Sokol Jablonné v Podještědí 3:3 (2:1, 0:1, 1:1) Karbusický, Söliner, Skála – Malý 2, Zdvořák, rozhodčí: Martin, diváků: 250 (hráno 2.1.1949)
- Sokol Jablonec nad Nisou - Sokol Železničáři Liberec 9:6 (2:1, 5:1, 2:4) Sobotka 2, Štaff 2, Šesták, Pluhař, Ota, vlastní 2 – Cindr 2, Holý 2, Machačný, rozhodčí: Škarvan, Šulc, diváků: 700 (hráno 9.1.1949)
- Sokol Doubí - Sokol Jablonné v Podještědí 4:10 (0:3, 3:3, 1:4) Bezníček 3, Novotný - Zdvořák 4, Holina 3, Sedlický 2, Černovský, rozhodčí: Král, Bouška, diváků: 100 (hráno 9.1.1949)
- Sokol Doubí – VSJ Liberec 2:13, ??, ?? – Říha 6, Hušek 3, Šichta 2, Hnízdo 2, rozhodčí: Rosůlek, diváků: 200 (hráno 15.1. nebo 16.1.1949)
- VSJ Liberec - Sokol Jablonné v Podještědí 21:0 (5:0, 2:0, 14:0) Šichta 11, Suchý 3, Hušek 2, Říha 2, Poličanský, Hnízdo, Vybíral, rozhodčí: Lederer, diváků: 250 (hráno 29.1.1949 od 18:00)
- VSJ Liberec - Sokol SEBA Tanvald 11:2 (2:1, 5:1, 4:0) Hušek 3, Suchý 3, Poličanský, Šichta, Hudrlík, Hnízdo, Říha – Janovský, Kouřil, rozhodčí: Šanda, Martin, diváků:400 (hráno 30.1.1949 od 20:00)
- VSJ Liberec - Sokol Jablonec nad Nisou 9:6 (2:0, 5:5, 2:1) Suchý 4, Hušek 2 Hudrlík 2, Říha – Mečíř 2, Sobotka, Pluhař, Ota, Hrinkiv, rozhodčí: Maška, Král, diváků: 800 (hráno 31.1.1949 od 20:00)
- VSJ Liberec - Sokol Železničáři Liberec 6:6 (0:2, 3:2, 3:2) Říha 3, Hušek 2, vlastní – Šabata 3, Hubáček 2, Holý, rozhodčí: Lederer, diváků: 200 (hráno 7.2.1949)
VSJ Liberec vyhrál mistrovství II. třídy skupiny „A/a“ a postoupil do vyšší soutěže.
Týmy II. třídy oddělení „A/b“: Sokol Smilovice, Sokol Městec Králové, Sokol Dymokury,
Sokol Chomutice a Sokol Záhornice.
Tabulka II. třídy oddělení „A/b“
1. | Sokol Smilovice | 4 | 3 | 1 | 0 | 30 | : | 10 | 7 |
2. | Sokol Záhornice | 4 | 2 | 2 | 0 | 21 | : | 11 | 6 |
3. | Sokol Dymokury | 4 | 2 | 1 | 1 | 29 | : | 20 | 5 |
4. | Sokol Městec Králové | 4 | 1 | 0 | 3 | 14 | : | 27 | 2 |
5. | Sokol Chomutice | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | : | 33 | 0 |
Zápasy II. třídy oddělení „A/b“
- Sokol Chomutice – Sokol Smilovice 1:10 (0:2, 1:2, 0:6) Egrt – Mudroch 4, Hložek 3, Zaplatílek, Poživil, Unčovský, rozhodčí: Vaněk, diváků: 150 (hráno 25.12.1948)
- Sokol Městec Králové – Sokol Dymokury 5:7 (1:2, 0:3, 4:2) Verný 3, Soukup, Měchura – Fiala I. 3, Svoboda 2, Fiala II. 2, rozhodčí: Kožich, diváků: 500 (hráno 25.12.1948)
- Sokol Chomutice - Sokol Městec Králové ?:? rozhodčí: Myslivec (mělo se hrát 26.12.1948)
- Sokol Záhornice - Sokol Dymokury 5:6 (1:3, 2:1, 2:2) Tyl 2, Valenta, Horáček, Bartoň – Burian 2, Málek, Martin, Sobotka, rozhodčí: Novotný, diváků: 200 (hráno 26.12.1948)
- Sokol Dymokury - Sokol Chomutice ?:? rozhodčí: Kožich (mělo se hrát 1.1.1949)
- Sokol Smilovice - Sokol Záhornice ?:? rozhodčí: Vrba (mělo se hrát 1.1.1949)
- Sokol Smilovice - Sokol Městec Králové ?:? rozhodčí: Šedivý (mělo se hrát 2.1.1949)
- Sokol Záhornice - Sokol Chomutice ?:? rozhodčí: Kapucián (mělo se hrát 2.1.1949)
- Sokol Městec Králové - Sokol Záhornice ?:? rozhodčí: (mělo se hrát 9.1.1949)
- Sokol Dymokury - Sokol Smilovice ?:? rozhodčí: (mělo se hrát 9.1.1949)
Sokol Smilovice vyhrál mistrovství II. třídy skupiny „A/b“ a postoupil do vyšší soutěže.
Týmy II. třídy oddělení „B/c“: Sokol Katusice, Sokol Nový Bor, Sokol Dobrovice, Sokol
Velké Hamry, Sokol Mšeno a Sokol Pěnčín.
Tabulka II. třídy oddělení „B/c“
1. | Sokol Katusice | 5 | 5 | 0 | 0 | 25 | : | 10 | 10 |
2. | Sokol Nový Bor | 4 | 3 | 0 | 1 | 27 | : | 14 | 6 |
3. | Sokol Mšeno | 4 | 2 | 0 | 2 | 15 | : | 16 | 4 |
4. | Sokol Dobrovice | 5 | 1 | 0 | 3 | 18 | : | 21 | 2 |
5. | Sokol Velké Hamry | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | : | 8 | 2 |
6. | Sokol Pěnčín | 5 | 1 | 0 | 4 | 17 | : | 37 | 2 |
Zápasy II. třídy oddělení „B/c“
- Sokol Katusice – Sokol Pěnčín ?:? rozhodčí: Král (mělo se hrát 25.12.1948)
- Sokol Nový Bor – Sokol Mšeno ?:? rozhodčí: Šanda (mělo se hrát 25.12.1948)
- Sokol Dobrovice – Sokol Velké Hamry ?:? rozhodčí: Kožich (mělo se hrát 25.12.1948)
- Sokol Pěnčín – Sokol Velké Hamry ?:? rozhodčí: Šedivý (mělo se hrát 26.12.1948)
- Sokol Katusice – Sokol Nový Bor ?:? rozhodčí: Šembera (mělo se hrát 26.12.1948)
- Sokol Mšeno – Sokol Dobrovice ?:? rozhodčí: Tahal (mělo se hrát 26.12.1948)
- Sokol Dobrovice – Sokol Katusice ?:? rozhodčí: Vodička (mělo se hrát 1.1.1949)
- Sokol Nový Bor – Sokol Pěnčín 16:2 (5:1, 5:1, 6:1) rozhodčí: Maška (hráno 1.1.1949)
- Sokol Katusice – Sokol Velké Hamry ?:? rozhodčí: Tomáš (mělo se hrát 2.1.1949)
- Sokol Mšeno - Sokol Pěnčín 5:2 (1:1, 1:0, 3:1) rozhodčí: Kosina (hráno 2.1.1949)
- Sokol Nový Bor – Sokol Dobrovice 5:3 (1:1, 2:2, 2:0) rozhodčí: Šembera (hráno 2.1.1949)
- Sokol Dobrovice – Sokol Pěnčín ?:? rozhodčí: (mělo se hrát 9.1.1949)
- Sokol Mšeno - Sokol Katusice 3:6 (hráno 9.1.1949)
- Sokol Nový Bor - Sokol Velké Hamry 14:3 (hráno 9.1.1949, podle závěrečných tabulek nebylo toto utkání počítáno do mistrovství, i když byl v tisku zveřejněn výsledek i průběžná tabulka.)
- Sokol Velké Hamry - Sokol Mšeno 2:4 (1:0, 1:2, 0:2) rozhodčí: Šanda (hráno 1.1.1949, podle závěrečných tabulek nebylo toto utkání počítáno do mistrovství, i když byl v tisku zveřejněn výsledek i průběžná tabulka.)
Sokol Katusice vyhrál mistrovství II. třídy skupiny „B/c“ a postoupil do vyšší soutěže.
Týmy II. třídy oddělení „B/d“: Sokol Lužany, Sokol Lázně Bělohrad, Sokol Trutnov, Sokol
Nová Paka, Sokol Hostinné a Sokol Lomnice nad Popelkou.
Tabulka II. třídy oddělení „B/d“
1. | Sokol Nová Paka | 5 | 4 | 0 | 1 | 35 | : | 9 | 8 |
2. | Sokol Lomnice nad Popelkou | 5 | 4 | 0 | 1 | 31 | : | 20 | 8 |
3. | Sokol Trutnov | 5 | 2 | 1 | 2 | 28 | : | 17 | 5 |
4. | Sokol Lužany | 5 | 2 | 1 | 2 | 20 | : | 21 | 5 |
5. | Sokol Lázně Bělohrad | 4 | 1 | 0 | 3 | 17 | : | 31 | 2 |
6. | Sokol Hostinné | 4 | 0 | 0 | 4 | 8 | : | 41 | 0 |
Zápasy II. třídy oddělení „B/d“
- Sokol Lužany – Sokol Lomnice nad Popelkou 4:7 (4:0, 0:2, 0:5) Špaček 3, Bláha - Groha 3, Havel 2, Felix, Špicar, rozhodčí: ??, diváků: 100 (hráno 25.12.1948)
- Sokol Nová Paka - Sokol Trutnov 2:1 (0:0, 0:0, 2:1) Synek, Smolík – Novák, rozhodčí: Šedivý, diváků: 250 (hráno 25.12.1948)
- Sokol Nová Paka - Sokol Lomnice nad Popelkou 2:4 (0:0, 1:2, 1:2) Hilmar 2 – Brož 3, Felix, rozhodčí: Vrba, diváků: 200 (hráno 26.12.1948 od 10:00)
- Sokol Lužany - Sokol Lázně Bělohrad 5:4 rozhodčí: Hora (mělo se hrát 26.12.1948)
- Sokol Lázně Bělohrad – Sokol Lomnice nad Popelkou 7:5 (3:1, 3:2, 1:2) Řízek 2, Vinčálek 2, Forman S., Forman B., ?? – Špicar 2, Groha 2, Brož, rozhodčí: Šedivý, diváků: 200 (hráno 1.1.1949)
- Sokol Nová Paka – Sokol Hostinné 15:0 (4:0, 3:0, 8:0) rozhodčí: Cinkl (hráno 1.1.1949)
- Sokol Trutnov – Sokol Lužany 4:4 (0:1, 2:2, 2:1) rozhodčí: Hora (hráno 1.1.1949)
- Sokol Lomnice nad Popelkou - Sokol Hostinné 9:2 (5:0, 2:1, 2:1) Špicar 3, Brož 3, Matouš 2, Groha – Visčálek 3, rozhodčí: Tahal, diváků: 300 (hráno 2.1.1949)
- Sokol Lužany - Sokol Nová Paka 1:2 (1:1, 0:1, 0:0) rozhodčí: Kožich (hráno 2.1.1949)
- Sokol Trutnov - Sokol Lomnice nad Popelkou 5:6 (1:4, 2:1, 2:1) Valtr 2, Melvald, Doubek, ?? - Groha 2, Felix 2, Brož 2, rozhodčí: Šmelhaus, diváků: 200 (hráno 9.1.1949)
- Sokol Hostinné - Sokol Lužany 4:6 (0:1, 0:3, 4:2) (hráno 9.1.1949)
- Sokol Nová Paka - Sokol Lázně Bělohrad 14:3 (6:0, 2:2, 6:1) Hilmar 5, Smolík 3, Mrázek 2, Zach 2, Jirásko, Malý – Forman Z., Němec, Mach, rozhodčí: Hora, diváků: 500 (hráno 9.1.1949)
- Sokol Trutnov - Sokol Hostinné 5:3 (hráno 16.1.1949)
- Sokol Lázně Bělohrad - Sokol Trutnov ?:? rozhodčí: Novotný (mělo se hrát původně 2.1.1949, ale hrálo se v jiném neznámém termínu)
- Sokol Lázně Bělohrad – Sokol Hostinné ?:? rozhodčí: Vrba (utkání nebylo sehráno)
Sokol Nová Paka vyhrála mistrovství II. třídy skupiny „B/d“ a postoupila do vyšší soutěže.
Týmy III. třídy oddělení „A“: Sokol Šluknov, Sokol Velký Šenov, Sokol Podluží, Sokol
Velveta Varnsdorf a Sokol Jiříkov.
Zápasy III. třídy oddělení „A“
- Sokol Šluknov – Sokol Jiříkov 10:8 (5:3, 3:5, 2:0) Knespl 3, Sládek 2, Drápalík 2, Zigo, Bouzek, Dudáček – Sedláček 5, Hendrych, Svoboda, Jedlička, rozhodčí: Kosina, diváků: 300 (hráno 25.12.1948)
- Sokol Podluží – Sokol Velveta Varnsdorf ?:? rozhodčí: Hosnedl (mělo se hrát 25.12.1948)
- Sokol Jiříkov - Sokol Velveta Varnsdorf ?:? rozhodčí: Sluka (mělo se hrát 26.12.1948)
- Sokol Šluknov - Sokol Velký Šenov 8:3 (2:2, 4:1, 2:0) Dudáček 3, Knespl 2, Zigo 2, vlastní – Petera, Krejčík, Adolf, rozhodčí: Cejp Vl., diváků: 350 (hráno 26.12.1948)
- Sokol Podluží – Sokol Šluknov ?:? rozhodčí: Kosina (mělo se hrát 1.1.1949)
- Sokol Velký Šenov – Sokol Jiříkov ?:? rozhodčí: Král (mělo se hrát 1.1.1949)
- Sokol Velký Šenov - Sokol Podluží ?:? rozhodčí: Horčička (mělo se hrát 2.1.1949)
- Sokol Šluknov - Sokol Velveta Varnsdorf ?:? rozhodčí: Čížek (mělo se hrát 2.1.1949)
- Sokol Velveta Varnsdorf – Sokol Velký Šenov 7:3 (1:0, 5:0, 1:3) Jagr 4, Stejskal 2, Mastík – Adolf 2, Krejčík, rozhodčí: Hosnédl, diváků: 300 (hráno pravděpodobně 9.1.1949)
- Sokol Jiříkov - Sokol Podluží ?:? (není zřejmé, kdy a kde se utkání hrálo)
Týmy III. třídy oddělení „B“: Sokol Doksy, Sokol Zákupy, Sokol Cvikov, Sokol Osečná a
Sokol Kněžmost.
Tabulka III. třídy oddělení „B“
1. | Sokol Kněžmost |
2. | Sokol Cvikov |
3. | Sokol Doksy |
? | Sokol Osečná |
? | Sokol Zákupy |
Zápasy III. třídy oddělení „B“
- Sokol Doksy – Sokol Osečná 16:1 (7:0, 5:0, 4:1) Šafránek 5, Barcal 4, Bauer 3Šverma 2, Pelda 2 - ??, rozhodčí: Pošva, diváků: 400 (mělo se hrát 25.12.1948, ale v tisku uvedeno 2.1.1949)
- Sokol Zákupy – Sokol Cvikov ?:? rozhodčí: Adamec (mělo se hrát 25.12.1948)
- Sokol Osečná - Sokol Cvikov ?:? rozhodčí: Šanda (mělo se hrát 26.12.1948)
- Sokol Doksy - Sokol Zákupy ?:? rozhodčí: Pecháček (mělo se hrát 26.12.1948)
- Sokol Cvikov - Sokol Doksy 4:4 (0:1, 1:1, 3:2) ??, ?? – Šafránek J., Pelda, Barcal, Bauer, rozhodčí: Vodička (hráno 2.1.1949)
- Sokol Osečná - Sokol Zákupy 9:3 (2:1, 5:1, 2:1) Hajlek 3, Mišner 3, Líska 2, Vent - ??, ??, rozhodčí: Hasmadl (hráno 16.1.1949)
- Sokol Kněžmost – Sokol Osečná ?:? (není zřejmé, kdy a kde se utkání hrálo)
- Sokol Kněžmost – Sokol Cvikov ?:? (není zřejmé, kdy a kde se utkání hrálo)
- Sokol Kněžmost – Sokol Doksy ?:? (není zřejmé, kdy a kde se utkání hrálo)
- Sokol Kněžmost – Sokol Zákupy ?:? (není zřejmé, kdy a kde se utkání hrálo)
Dne 6. února 1949 se v Turnově hrál turnaj o pohár kpt. Otakara Jaroše, hrdiny Sovětského
svazu, který před válkou působil v turnovské posádce a byl též výkonným sportovcem. Turnaj
se hrál pod záštitou ministerstva národní obrany, ministra obrany armádního generála Ludvíka
Svobody, brigádního generála B. Teplého, ONV a MNV Turnov a severočeské župy ledního
hokeje. Vítěz získal putovní pohár věnovaný MNV Turnov a skleněnou leptanou plaketu
Turnova věnovanou ONV Turnov, Druhý tým dostal pohár ministerstva obrany. Třetí tým
obdržel cenu ministerstva školství a čtvrtý tým obdržel cenu brigádního generála B. Teplého.
Turnaj se hrál na špatném ledě a celý turnaj sledovalo cca 2000 diváků. Turnaj rozhodovali
čtyři rozhodčí: Jelínek, Šembera, Pecháček a Dědeček. Nejlepším střelcem byl Vestfál, který
vstřelil 9 branek, druhý skončil Kohout, který vstřelil 7 branek oba nejlepší střelci byli s VSJ Jičín.
Program turnaje
9:30 – nástup všech mužstev na ledovou plochu, projev brigádního generála B. Teplého
9:50 – první utkání
Tabulka turnaje
1. | VSJ Jičín | 3 | 3 | 0 | 0 | 27 | : | 9 | 6 |
2. | Sokol Turnov | 3 | 2 | 0 | 1 | 15 | : | 8 | 4 |
3. | VSJ Karlín | 3 | 1 | 0 | 2 | 11 | : | 15 | 2 |
4. | VSJ Liberec | 3 | 0 | 0 | 3 | 8 | : | 29 | 0 |
Zápasy turnaje
- Sokol Turnov – VSJ Karlín 5:1 (1:1, 2:0, 2:0) Sedláček 2, Richtr, Nový Matoušek – Kasan (hráno 6.2.1949)
- VSJ Jičín – VSJ Liberec 14:4 (4:3, 6:0, 4:1) Kohout 4, Vestfál 3, Adolf 2, Bukač 2, Vacátko, Holý, Fejfar – Poličanský 3, Šichta (hráno 6.2.1949)
- VSJ Jičín - Sokol Turnov 4:2 (1:0, 2:1, 1:1) Kohout 2, Vestfál 2 – Sedláček, Švorc, domácí mužstvo bylo poraženo velmi dobře hrajícími vojáky (hráno 6.2.1949)
- VSJ Karlín – VSJ Liberec 7:1 (2:0, 2:0, 3:1) Novotný 4, Kasan 2, Švejda - vlastní (hráno 6.2.1949)
- VSJ Jičín - VSJ Karlín 9:3 (5:0, 3:2, 1:1) Vestfál 4, Vacátko 3, Kohout, Adolf – Holoubek 2, Kasan (hráno 6.2.1949)
- Sokol Turnov - VSJ Liberec 8:3 (1:2, 2:1, 5:0) Sedláček 3, Bíma 2, Dufek, Richtr, Matoušek – Hušek 2, Šichta, (hráno 6.2.1949)
Konec 1. části, pokračovaní zde
zdroj: Pojizerské listy – rok 1948
zdroj: Stráž Severu – rok 1948 a 1949
zdroj: 03/2012 – Bousovák
zdroj: https://dspace.tul.cz/bitstream/handle/15240
/2170/mgr_20138.pdf?sequence=1
/2170/mgr_20138.pdf?sequence=1
zdroj: https://theses.cz/id/do7e4j/STAG81534.pdf
zdroj: http://internationalhockeywiki.com/ihw/index.php?title=1948
%E2%80%9349_Region%C3%A1ln%C3%AD_
sout%C4%9B%C5%BEe_season
%E2%80%9349_Region%C3%A1ln%C3%AD_
sout%C4%9B%C5%BEe_season
Aktuální články
Úspěšné zakončení sezony i pro ročník 2015
Děti z ročníku 2017 a náboru si vyzkoušely první turnaj v minihokeji
Utkání A teamu s HC Bílí Tygři Liberec - stará garda je odloženo
Zlaté vyvrcholení úspěšné sezóny 2023/2024 pro ročník 2016 (2. třída)
Vítězství starších žáků U14 2010/2011 na turnaji v Náměšti nad Oslavou
Předposlední březnový víkend se v Turnově konal Memoriál Ludvíka Koška
HC Autocentrum Jičín - HC Turnov 1931 3:1
HC Turnov 1931 - HC Autocentrum Jičín 3:2
Starší žáci ovládli nadstavbu
HC Autocentrum Jičín - HC Turnov 1931 6:3
Téměř za letního počasí ukončili v sobotu 6.4. hokejovou sezonu mezinárodním turnajem v domácím prostředí zimního stadionu Ludvíka...
V poslední den turnovské sezóny přivítala naše nejmladší kategorie 1.třídy a náborových dětí týmy z Jičína a Nymburka na první...
Kvůli rozsáhlé marodce hostujícího týmu z Liberce se odkládá zápas na začátek nové sezóny 2024/2025. Děkujeme za pochopení.
Utkání
Muži A | středa 20.03.2024, 19:00
HC Turnov 1931 - HC Autocentrum Jičín
3:2 (2:1, 0:1, 1:0)
Muži A | pátek 22.03.2024, 17:30
HC Autocentrum Jičín - HC Turnov 1931
3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Muži B | sobota 16.03.2024, 17:00
Bestie z Bostonu - HC Turnov 1931 "B"
3:4 (2:1, 1:0, 0:3)
Muži B | sobota 23.03.2024, 19:00
HC Turnov 1931 "B" - Bestie z Bostonu
8:9 (1:1, 5:4, 2:4)
Dorost | neděle 17.03.2024, 11:15
HC Turnov 1931 - HC Frýdlant
14:0 (3:0, 8:0, 3:0)
Dorost | pátek 22.03.2024, 18:45
HC Turnov 1931 - HC Frýdlant
11:3 (2:1, 4:1, 5:1)
Starší žáci | sobota 16.03.2024, 11:00
HC Turnov 1931 - HC Nová Paka
5:6 (1:1, 3:3, 1:2)
Starší žáci | neděle 17.03.2024, 11:00
HC TS Varnsdorf - HC Turnov 1931
4:11 (0:4, 2:1, 2:6)
Mladší žáci "A" | neděle 10.03.2024, 11:00
HC Turnov 1931 - HC Česká Lípa
12:0 (2:0, 3:0, 7:0)
Mladší žáci "A" | sobota 16.03.2024, 11:15
HC Stadion Vrchlabí - HC Turnov 1931
6:4 (2:1, 2:3, 2:0)
Mladší žáci "B" | sobota 16.03.2024, 09:00
HC Turnov 1931 - TJ HC Jablonec nad Nisou
6:15 (1:4, 2:4, 3:7)
Mladší žáci "B" | sobota 30.03.2024, 09:15
HC Turnov 1931 - HC Česká Lípa
13:1 (2:1, 6:0, 5:0)
HC Turnov 1931 - HC Autocentrum Jičín
3:2 (2:1, 0:1, 1:0)
HC Autocentrum Jičín - HC Turnov 1931
3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Bestie z Bostonu - HC Turnov 1931 "B"
3:4 (2:1, 1:0, 0:3)
HC Turnov 1931 "B" - Bestie z Bostonu
8:9 (1:1, 5:4, 2:4)
HC Turnov 1931 - HC Frýdlant
14:0 (3:0, 8:0, 3:0)
HC Turnov 1931 - HC Frýdlant
11:3 (2:1, 4:1, 5:1)
HC Turnov 1931 - HC Nová Paka
5:6 (1:1, 3:3, 1:2)
HC TS Varnsdorf - HC Turnov 1931
4:11 (0:4, 2:1, 2:6)
HC Turnov 1931 - HC Česká Lípa
12:0 (2:0, 3:0, 7:0)
HC Stadion Vrchlabí - HC Turnov 1931
6:4 (2:1, 2:3, 2:0)
HC Turnov 1931 - TJ HC Jablonec nad Nisou
6:15 (1:4, 2:4, 3:7)
HC Turnov 1931 - HC Česká Lípa
13:1 (2:1, 6:0, 5:0)